Notícia

Tirana Today (Albânia)

Rriten shpresat për gjetjen e vaksinës, zbërthehet ADN-ja e koronavirusit

Publicado em 03 março 2020

Por M S

Shumë është aluduar në lidhje me krijimin e një vaksine ndaj koronavirusit. Disa kërkues kanë bërë me dije se po ecin me hapa të shpejtë, dhe se diçka mund të krijohet për një periudhë 3 mujore. Gjithsesi të gjitha këto janë në kuadrin e zërave, ende të pa konfirmuar.

Vetëm pak ditë pasi vendi konstatoi rastin e parë të koronavirusit, shkencëtarët në Brazil kanë zbërthyer sekuencat e ADN-së së virusit, për ta kuptuar më mirë atë dhe për të ndalur epideminë.

Puna investigative u krye në një laborator në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Sao Paolos, në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit. Shkencëtarët thonë se puna e mëparshme mbi virusin Zika, bëri që ekspertët të lëviznin me shpejtësi.

“Sa më shpejt të gjenerojmë një sekuencë të dy viruseve që përhapen me shpejtësi, aq më shpejt do të mund të sigurojmë informacione mbi këtë virus, dhe t’u japim përgjigje shërbimeve shëndetësore.

Ne ishim në gjendje të thonim që virusi ishte i transmetueshëm apo nëse po pëson mutacione mes njerëzve. Kjo është e rëndësishme për shërbimet shëndetësore, që të përgatiten për epideminë”, u shpreh Jaqueline de Jesus, shkencëtare në Universitetin e Sao Paolos.

Me hartën e ADN-së, shkencëtarët shpresojnë se do të mund të monitorojnë më mirë virusin dhe të përshpejtojnë hapat për gjetjen e vaksinës.

“Ne kemi studiuar epideminë e Zikës në katër vitet e fundit, për të gjetur mënyrën e hartimit të ADN-së së viruseve. Ajo që bëmë ishte zhvillimi i një teknologjie që ishte e shpejtë, me kosto të ulët dhe që mund të përdorej në shkallë të gjerë gjatë një epidemie”, është shprehur shkencëtarja Ester Sabino.

Në mbarë botën po merren masa drastike. Qeveria e Iranit ka lëshuar përkohësisht më shumë se 54.000 të burgosur, në përpjekje për të luftuar përhapjen e sëmundjes së koronavirusit. Kjo pasi burgjet ishin të tejmbushura. Zëdhënësi i gjyqësorit Gholamhossein Esmaili u tha gazetarëve se të burgosurve u është dhënë leje për të dalë nga katër muret e qelisë, vetëm pasi kanë rezultuar negativë nga testi i koronavirusit. Ai është shprehur se personat që janë dënuar me më shumë se 5 vite burg, dhe që rrjedhimisht kanë kryer krime më të rënda, nuk do të lirohen.

Italia e quajtur ndryshe edhe si vatra e koronavirusit në Europë, ka shënuar 79 viktima. Greqia ka mbyllur 28 shkolla, për të shmangur koronavirusin. Në Kinë së fundmi ka vdekur edhe një mjek, ndërsa rastet po shtohen shumë edhe në SHBA, ku Trump po merr masa të forta.

Essa notícia também repercutiu nos veículos:
Galileu online Yahoo! Estadão.com UOL Portal Exame O Povo O Globo online Portal R7 G1 CNN (Brasil) Portal R7 BOL UOL Yahoo! G1 Yahoo! Instituto Gamaliel Ipará City (BA) Atual MT Portal O FarolPB Vila Conectada Portal Projeta Blog Ciência e Saúde Na Hora Online 24 Brasil Fakty.interia.pl RMF 24 (Polônia) Hora News MT Canal Gama Brazil Urgente Agora Notícias Brasil Alto Parana (Paraguai) Paulopes Terra IG APM- Associação Paulista de Medicina Brasil CT&I Jornal do Tocantins online Planeta Universitário Central das Notícias GP1 Press From Brasil (EUA) O Popular (Piracicaba, SP) online MSN (Brasil) Vide Versus NMQB (China) Portal N10 Deutsche Welle (Alemanha) Diário do Litoral (Santos, SP) A Rádio Rock 89,1 FM Portal da Enfermagem Jornal Opção (Goiânia, GO) online Juruá Online Folha do ABC online Planeta online Blog A Crítica Blog do Zé Beto Jornal GGN Central das Notícias Refugo Imprensa Pública Espaço Ecológico no Ar Agora RN online Portal Neo Mondo Time 24 News (EUA) Verde Vale FM 103,7 Blog Saúde e Dicas Blog do BG Blog Goiás DF Portal Ribeirão Preto Biblioteca FMUSP Algomais online Blog do Tiago Padilha Head Topics (Brasil) Vale São Patrício Dica do tio Litoral Hoje Nota Diária Portal G1 News Silvani Notícias (G1 Notícias) Gestão Ambiental Resende News Piauí Noticias Gazeta de S. Paulo online Mega Cidade Visor Notícias Saber Atualizado O Diário do Vale Rádio Geek São Carlos Dia e Noite Varela Notícias Portal do Zacarias Alô Tatuapé Nikkey Shimbun MSN (Canadá) Tudo Sobre Ciência e Tecnologia Alô Tatuapé Blog do Claudério Augusto Aracaju Magazine Vale Comentar Vale São Patrício Resende News Revista Embarque PEBMED Vila Conectada Portal do Zacarias Paraíba Master Rolim Notícias Jornal Roraima Hoje Sem Limites News Diário MS News Gipope-Gariba's Logística & Solutions Tudo Ok Notícias Impacto News Blog do Levany Junior Jornal do Bairro Alto online Jornal do Bairro Alto online Jornal do Bairro Alto online Jornal do Bairro Alto online A Gazeta News (MS) online Dica do tio Jornais Virtuais Head Topics (Brasil) Terra Folha do MS (MS) BBC Brasil Z1 Portal de Notícias Portal Gilberto Silva Mais Pederneiras ClickNews Correio de Carajás Blog do Valente Jornal Ação Popular Folha Vitória online O Estado RJ online Canindeyu Digital (Paraguai) Capitán Bado (Paraguai) Recôncavo no Ar Época Negócios online Enfoque MS Folha Rondoniense online Bom Dia Feira Litoral Hoje Visão Cidade Jornal das Alagoas online Portal AZ Notivagos Tribuna Feirense online Radar Santa Maria FA Notícias MSN (Brasil) TV Assembleia - Assembleia Legislativa do Piauí (Alepi) Rádio Top Samba O Observador online Portal Maratimba Portal Velho Monge Portal Euclidense Tá na Área Rádio Mais FM Educativa Tribuna de Ituverava online Painel Político Porto Notícias Click Nova Olímpia Porto Alegre 24 Horas Rádio Studio FM 98.3 Blog Henrique Barbosa TV Mais Criativa FM 87,9 Jovem Capital FM 87,9 Studio Max TV Daynews Subúrbio News MSN (Colômbia) Rádio Pinhais FM 87,9 18 Horas Linhares em Dia Rádio Mais FM Educativa Cultura & Realidade Últimos Acontecimentos Vilhena Notícias Tribuna Top Asmetro-SN (Sindicato Nacional dos Servidores do Inmetro) Acesse Notícias Campos 24 horas Repórter MT Noticias RTV (Espanha) Nas Notícias Veja Saúde online Andirá Virtual TV Assembleia - Assembleia Legislativa do Piauí (Alepi) Nas Notícias CIPERJ - Associação de Cirurgia Pediátrica do Estado do Rio de Janeiro MSN (Argentina) FESPPI - Federação dos Servidores Públicos do Estado do Piauí Portal do Médico Nova Saúde News Vale do Piancó Noticias Vida em Equilíbrio Diário Sobralense MSN (Brasil) Quenotícias Yahoo! Finanças RW Sonorização Maricá Nordeste 1 Smurphies Disco Club Barreiras Notícias Blog do Didi Rádio Gospel Curitiba Alvorada FM 102.5 TS Radio Notícias BH Portal do Guaporé O Brasileiro Indiaroba Web Rádio Comunitária Tupancy 87.5 FM Folhão News Jornal Litoral RJ Web Rádio MaxLine Página 12 Jovem Capital FM 87,9 A Tribuna (Santos, SP) online Porto Notícias Tio Sam Metrópoles Gazeta do Santa Cândida online Soc Gastro Soc Gastro