Notícia

Bold News (Albânia)

Koronavirusi/ Gjendet pjesa e trupit që e ndihmon virusin të shumohet

Publicado em 13 julho 2021

Duke marrë parasysh transmetueshmërinë e lartë të koronavirusit në veçanti të mutacionit Delta i cili po shqetëson ekspertët kohët e fundit, shkencëtarët nga Departamenti i Mjekësisë në Universitetin e Sao Paulo kanë treguar se COVID-19 shumëzohet në gjëndrat e pështymës.

Ky zbulim erdhi nga analizat e mostrave të gjëndrës së pështymës të marra gjatë një procedure minimale invazive në 24 pacientë me një moshë mesatare 53 vjeç të cilët ishin diagnostikuar me ndërlikime të koronavirusit në spitalin das Clínicas në Brazil.

Më konkretisht, indet e zgavrës në gojë që janë përgjegjës për prodhimin dhe sekretimin e pështymës përdoret si ‘depo’ të koronavirusit.

Më herët, i njejti ekip studiuesish kryen kërkime që vërtetojnë praninë e ARN-së që shkakton virusi SARS –COV-2 në indin paradontal të pacientëve që vdiqën nga sëmundja.

Por ky studim sipas sipas Bruno Fernandes Matuck, kandidat për PhD në Universitetin e Shkollës së Stomatologjisë në Universitetin e Sao Paulo, është prova e parë që një virus i frymëmarrjes mund të infektojë dhe riprodhohet në gjëndrat e pështymës, pasi deri më tani mendohej se vetëm viruset që shkaktojnë sëmundje të tilla si herpesi përdornin gjëndrat e pështymës si “depo”.

Metodologjia e hulumtimit

Duke pasur parasysh prevalencën e lartë të koronavirusit në krahasim me viruset e tjerë që infektojnë sistemin e frymëmarrjes, studiuesit supozuan se ai mund të riprodhohet në qelizat e gjëndrave të pështymës dhe për këtë arsye mund të zbulohet në pështymë pa rënë në kontakt me gjëndrat e pështymës .

Një studim i mëparshëm identifikoi receptorët e enzimës konvertuese të angiotensinës 2 (ACE2) në kanalet e gjëndrës së pështymës.

Proteina S spike SARS-CoV-2 lidhet me receptorët ACE2 për të pushtuar dhe infektuar qelizat.

Kohët e fundit, grupe të tjera kërkimore kanë kryer studime tek kafshët që tregojnë se receptorë të tjerë përveç ACE2, të tilla si TMPRSS2 dhe furine, që të dy janë të pranishëm në gjëndrat e pështymës, janë shënjestra të SARS-CoV-2 .

Me gjithë këtë si të dhëna, ata gjithashtu dëshironin të testonin njerëzit përmes ultrazërit për të nxjerrë mostrat e indeve nga parotidet, gjëndrat e pështymës submandibular dhe sekondare.

Pas analizës së indeve molekulare, virusi u zbulua në më shumë se dy të tretat e mostrave.

Përmes një teknike tjetër, imunohistokimi, ata gjithashtu demonstruan praninë e virusit në ind.

Më në fund, mikroskopi elektronik shqyrtoi jo vetëm praninë e virusit, por edhe kopjimin e tij në qeliza dhe llojin e organelës që përdor për riprodhim.

Hapi tjetër për shkencëtarët pas këtij zbulimi është të shqyrtojnë nëse zgavra me gojë mund të jetë një mjet hyrje për SARS-CoV-2, pasi receptorët ACE2 dhe TMPRSS2 ndodhen në pjesë të ndryshme të gojës, si dhe në indet e mishrat e dhëmbëve dhe mukozës.

Përveç kësaj, goja vjen në kontakt të drejtpërdrejtë me zgavrën e hundës, e cila konsiderohet gjerësisht si pika kryesore e hyrjes për virusin.

Essa notícia também repercutiu nos veículos:
Tech Kashif Wion News India A2Z (Índia) Thailand Medical News (Tailândia) The Siasat Daily (Índia) online Sify (Índia) Social News (EUA) The Health News Express Sound Health and Lasting Wealth (Nigéria) The Week (Índia) online Newss4u ihackpass (Índia) Hindi's News Samanyolu Haber (Turquia) Protothema (Grécia) Prokerala.com (Índia) Pourquoi Docteur (França) The Siasat Daily (Índia) online Onmanorama (Índia) News Medical (Austrália) NMIndian.com (EUA) National Herald (Índia) online Newkerala.com (Índia) Mirage News (Austrália) Medindia (Índia) Jioforme (Índia) LatestLy (Índia) India TV (Índia) Innovations Report (Alemanha) infoDENT24 (Polônia) India News Republic (Índia) India Narrative (Índia) Healthcare Hygiene Magazine (EUA) glamsham.com (Índia) International Business Times (Índia) iatronet (Grécia) DNA India (Índia) Biotech Asia News (Índia) Daily Pioneer (Índia) CanIndia (Índia) Daijiworld (Índia) Clinique Chirurgie Esthétique (França) Dentistry Today (EUA) online Archyworldys Cretalive News (Grécia) Awaz - The Voice (Índia) Sputnik Türkiye PS News (Romênia) Perth Online News (Austrália) NotesRadar Newss4u News Summed Up (EUA) Northern Territory Online News (Austrália) Northern Rivers Online News (Austrália) Olhar Digital NirogStreet (Índia) Newsbeezer (Brasil) Web India 123 (Índia) Middle East North Africa Financial Network (Jordânia) News Azi (Índia) Newsbeezer (Brasil) Newso Time (Estados Unidos) News Post Wall (EUA) News Post Wall (EUA) MidCoast Online News (Austrália) Newcastle Online News (Austrália) Murray Valley Online News (Austrália) Moyne Online News (Austrália) Mornington Online News (Austrália) Newsbeezer (Brasil) News.Jobsvacancy.in Narooma Online News (Austrália) Mudgee Online News (Austrália) The News Express News FR - 24 (França) Knowledia (França) News.Jobsvacancy.in Happy Health Moyne Online News (Austrália) Moneyrf.com Indian Women's World (Índia) Khabar HD India A2Z (Índia) Yahoo! (França) Live Stream View Junee Online News (Austrália) Maroochydore Online News (Austrália) Indian Top News MediExpose (ìndia) Ipswich Online News (Austrália) Illawarra Online News (Austrália) Kalgoorlie Online News (Austrália) Kiama Online News (Austrália) Lake Macquarie Online News (Austrália) Melbourne Online News (Austrália) Maitland Online News (Austrália) Suryaa (Índia) IND Forums Daily US Post 5 Dariya News (Índia) Toptenews (Índia) The Toys Matrix (Índia) Today UK News (Reino Unido) The Uncover Reality (Índia) Sunshine Coast Online News (Austrália) Stanthorpe Online News (Austrália) Tamworth Online News (Austrália) Taree Online News (Austrália) Victor Harbour Online News (Austrália) Whitsunday Online News (Austrália) Wingham Online News (Austrália) Southwest Online News (Austrália) Tasmania Online News (Austrália) Singleton Online News (Austrália) VIRAL NEWS BOY Tech Kashif Todayssnews.com (Índia) Townsville Online News (Austrália) Wheatbelt Online News (Austrália) Andhravilas (Índia) The World News (EUA) Scientific Inquirer (EUA) Hindi's News Dispatchist 4State News AlmedabadMirror (Índia) Florida News Times (EUA) AllYouCanFind.info All My Medicine California News Times Today (EUA) FurtherBrazil (Reino Unido) Globe Health News Gold Coast Online News (Austrália) Goulburn Online News (Austrália) Herbert River Online News (Austrália) Gympie Online News (Austrália) Adelaide Online News (Austrália) Bathurst Online News (Austrália) Coolum Online News (Austrália) Coastal Views Online News (Austrália) Central Queensland Online News (Austrália) Brisbane Online News (Austrália) Fraser Coast Online News (Austrália) Frankston Online News (Austrália) Gatton Online News (Austrália) Dalby Online News (Austrália) Eastern Riverina Online News (Austrália) Pratirodh (Índia) ACQRO (Austrália) Madhyamam English (Índia) Forster-Tuncurry Online News (Austrália) Dungog Online News (Austrália) Eden Online News (Austrália) Ceduna Online News (Austrália) Ballarat online news (Austrália) Nagaland Post (Índia) HealthUnlocked (Reino Unido) Burada Biliyorum (Turquia) INS - Infusion Nurses Society (EUA) Medicine World Council MDLinx (EUA) Science Codex NewsATW Hekim.pro Doctor (Azerbaijão) invesBrain (Canadá) Scienmag Science Magazine (Reino Unido) Bioengineer (Reino Unido) 7thSpace The Rio Times Toowoomba Online News (Austrália)